Rozród
Wydry ³±cz± siê w pary na krótko jedynie w czasie rui. W odró¿nieniu od wielu innych ³asicowatych mog± przy sprzyjaj±cych warunkach rozmna¿aæ siê przez ca³y rok, wiêc trudno mówiæ o wystêpowaniu pory godowej. G³ównym czynnikiem warunkuj±cym przyst±pienie do godów s± warunki ¶rodowiskowe i obecno¶æ odpowiedniej obfito¶ci pokarmu.
Po trwaj±cych kilka do kilkunastu dniach zalotach samiec opuszcza samicê i nie bierze udzia³u w wychowywaniu m³odych. Ca³o¶æ opieki rodzicielskiej przejmuje samica.
Ci±¿a u wydr trwa 61-65 dni. Na ¶wiat zazwyczaj przychodz± 2-3 m³ode. Nowo narodzone wydry s± ¶lepe, bezzêbne i praktycznie nie przemieszczaj± siê. Spêdzaj± kilka pierwszych tygodni w norze b±d¼ innym miejscu narodzin pod baczn± opieka matki. W tym czasie samica jest szczególnie agresywna wobec innych osobników swojego gatunku. Dojrza³o¶æ p³ciow± uzyskuj± po 2-3 latach (Chanin 1985, Mason and Macdonald 1986).
M³ode przychodz± na ¶wiat w norach rozrodczych b±d¼ gniazdach budowanych przez samicê w rozleg³ych trzcinowiskach. Schronienia te znajduj± siê zwykle w miejscach trudno dostêpnych, czêsto w znacznym oddaleniu od wody w przeciwieñstwie od normalnych schronieñ mog± le¿eæ nawet kilkadziesi±t metrów od zbiornika czy cieku wodnego. W odró¿nieniu od zwyk³ych nor s± trudne do zlokalizowania, bowiem samica dba aby by³y dobrze zamaskowane i praktycznie nie znakuje ich aby ograniczyæ ich wykrycie przez potencjalne drapie¿niki czy te¿ osobniki w³asnego gatunku. Wraz ze wzrostem m³odych samica przenosi siê do sta³ych bezpiecznych schronieñ po³o¿onych nad wod±. W tym czasie schronienia zajête przez samicê z m³odymi s± ³atwe do zlokalizowania dziêki intensywnemu znakowaniu s±siedztwa nory czy innej kryjówki.
M³ode pozostaj± pod opiek± samicy przez 9-13 miesiêcy. Po tym okresie zwykle opuszczaj± rodzinne tereny w poszukiwaniu w³asnego terytorium. Prawdopodobnie najczêstszymi porami roku, kiedy m³ode opuszczaj± rodzinne terytorium jest wiosna i jesieñ, okresy kiedy wystêpuje wzmo¿ona aktywno¶æ znakowania.