W s³owach kilku o wydrze, bobrze i wilku

wydra Lutra lutra (Linnaeus, 1758)

Pokarm

Podstaw± pokarmu wydry s± gatunki zwi±zane ze ¶rodowiskiem wodnym, w tym g³ównie ryby, p³azy i raki (b±d¼ kraby). Udzia³ innych ofiar - ssaków, ptaków, gadów czy owadów jest zazwyczaj nieznaczny i spe³nia funkcjê uzupe³niaj±cego ¼ród³a pokarmu (rzadko przekracza ³±cznie kilka procent).

Pokarm wydry bardzo wyra¼nie zmienia siê w zale¿no¶ci od pory roku wraz z sezonowymi zmianami dostêpno¶ci poszczególnych grup ofiar. Czêsto mo¿na zaobserwowaæ zwiêkszenie udzia³u ryb odbywaj±cych w danym czasie tar³o, czy te¿ znaczny wzrost udzia³u p³azów w diecie w sezonie zimowym (w naszym kraju g³ownie ¿aby trawnej zimuj±cej pod wod± i bêd±cej w tym okresie ³atw± zdobycz± dla wydry).

Wydry maj± bardzo szybki metabolizm i dlatego doros³e osobniki musz± zjadaæ w przybli¿eniu 0,9-1,5 kg pokarmu dziennie, co równa siê w przybli¿eniu 12 kg ich masy cia³a. Badania wykaza³y jednak, ¿e dobowe zapotrzebowanie na pokarm wzrasta w ch³odniejszych porach roku, szczególnie zim±, co zwi±zane jest z zwiêkszon± utrat± energii potrzebnej do utrzymania odpowiedniej temperatury cia³a.


2011 © Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych

Witrynê odwiedzi³o: osób